pożyczki pozabankowe

Pożyczki pozabankowe – szanse i zagrożenia

Pożyczki Wyróżnione

Wielu z nas zapewne zastanawia się czym różnią się pożyczki pozabankowe od typowych pożyczek bankowych. Przede wszystkim należy zdefiniować pożyczkę bankową, która udzielana jest przez bank, instytucję zaufania publicznego i jakie są jej cechy. Bank jako zdefiniowana w ustawie instytucja podlega szeregom prawnych obowiązków. Nad prawidłowym funkcjonowaniem banków czuwa Komisja Nadzoru Finansowego, w przypadku jakiegokolwiek uchybienia niezwłocznie interweniuje, zapewniając tym samym bezpieczeństwo konsumentom.

Jednak co w przypadku udzielania pożyczek przez instytucje pozabankowe, czyli prywatne firmy często określane jako parabanki, udzielające tak zwanych „chwilówek”. Choć sytuacja prawna jest zgoła mniej skomplikowana od pełnoprawnie funkcjonujących banków, to temat bywa nieco bardziej skomplikowany. Mniej regulacji prawnych sprzyja różnego rodzaju nadużyciom. Typowe banki mając z góry ustalone zasady postępowania i etyki wobec klientów są transparentne. Jednak z drugiej strony występujące parabanki bywają mniej restrykcyjne.

Dlatego też pożyczki pozabankowe potrafią być udzielane bez wnikliwej analizy pożyczkobiorcy, z pominięciem ustalenia jego dochodów, a często również z pominięciem takich baz danych jak KRD czy BIK. Choć wiele osób może upatrywać to jako wadę, to należy spojrzeć na temat szerzej. Tak naprawdę, każdego z nas może spotkać wpisanie do Krajowego Rejestru Dłużników, czy to z powodu niezapłaconego mandatu parkingowego, bo na przykład ktoś go wyjął spod naszej wycieraczki. Wobec takiej sytuacji, czy uczciwym jest traktowanie każdego konsumenta według procedur bankowych, czy może uczciwszym byłoby szersze spojrzenie i uczciwa analiza potencjalnego kredytobiorcy, co wiąże się z przymknięciem oka na pewne zaniedbania z przeszłości, momentami niezawinione?

Myślę, że to główny powód, dla którego powstało rozróżnienie pożyczek pozabankowych i tych bankowych. Z jednej strony możemy natrafić na firmę, która udziela nam pożyczki na zawyżony procent, niekiedy może nawet wykorzystując brak wiedzy konsumenta i wciągając go w przykładowy weksel in blanco. Możemy również trafić na parabank, który bazując na swojej renomie i uczciwym podejściu wobec klienta, wybija się na braku skomplikowanych procedur preferowanych przez bank i udziela pożyczki znacznie szybciej niż typowy bank. Z drugiej strony mamy właśnie banki, które obarczone ryzykiem prawnym są zmuszone do obowiązkowości i dbałości o własny wizerunek.

Reasumując, parabanki uzupełniają banki, tak samo jak banki uzupełniają parabanki. Obie strony mają swoje wady i zalety. Potencjalny konsument powinien przeanalizować je wszystkie i wybrać co będzie dla niego wartościowsze i bardziej trafne.