kredyty

Stopy procentowe a dostępność kredytów

Ekonomia Kredyty Wyróżnione

Stopy procentowe w Polsce od wielu lat są stabilne, oczekiwania dotyczące ich zmiany są z góry planowane i takie też w obecnym stanie gospodarczym z pewnością nie będą zaskoczeniem dla przeciętnego konsumenta. Rada Polityki Pieniężnej póki co nie ma w zamiarze podwyższania stóp procentowych. Jednakże w związku z rosnącą inflacją pieniądza oraz zapoczątkowaną przez Amerykanów podwyżką stóp procentowych, coraz bardziej realne staje się, że RPP zmieni swoje podejście i zacznie rozważać podobny schemat działania w naszym kraju.

Czy jest się czego obawiać?

Jeżeli chodzi o osoby, które już teraz są wplątane kredyt, to może się to rozwiązać dwojako. Z jednej strony podwyżki mogą nie nastąpić, z drugiej jednak strony podwyżki stóp procentowych będą skutkować wyższymi ratami kredytu.

Co jednak w przypadku osób, które dopiero co zaczynają się interesować kredytem i zastanawiają się jak wzrost stóp procentowych odniesie się do dostępności kredytów? Otóż w tym przypadku mamy dwa możliwe scenariusze. Z jednej strony tendencyjny wzrost płacy nadąży nad wzrostem stóp procentowych. Wtedy osoby korzystające ze wzrostu płacy nie powinny mieć większych problemów z prognozowaną spłatą potencjalnie zaciągniętego kredytu. Z drugiej jednak strony osoby, których wzrost płac ominą szerokim krokiem, w związku z podniesieniem stóp procentowych, mogą mieć poważne problemy ze spłatą zaciąganych kredytów. Wiąże się to z licznymi problemami i w razie ich nagromadzeniu skutkuje pozbawieniem realnych szans obrony przeciętnego konsumentami przed nimi. To wszystko z kolei skutkuje niebagatelną trudnością w zaciągnięciu kredytu.

Należy pamiętać, że stopy procentowe nie wzrastały od wielu miesięcy. Zgodnie z założeniem, że nic nie może trwać wiecznie, osoby pragnące zaciągnąć kredyt, powinny mieć na względzie potencjalny wzrost stóp procentowych i oszacować swoje możliwości finansowe na wypadek, gdyby one jednak wzrosły. Zaoszczędzi to wielu osobom potencjalnych problemów, związanych z brakiem możliwości spłaty zaciągniętego zobowiązania, co często przekłada się na ogólny stan psychiczno-zdrowotny całej rodziny i pozwala w przyszłości podejmować racjonalne i stonowane decyzje finansowe.