zdolność kredytowa

Zdolność kredytowa – sprawdź czy bank pożyczy Ci pieniądze

Kredyty Wyróżnione

Każdy kto chciałby wziąć kredyt powinien spotkać się z pojęciem zdolności kredytowej. Jest to zdolność odbiorcy do spłaty kwoty kredytu. Sama ocena zdolności kredytowej to podstawowa procedura, którą bank przeprowadza i to ona zadecyduje o przyznaniu nam kredytu bądź nie. Taka ocena zawsze jest indywidualna, co oznacza, że dla różnych ludzi różne czynniki będą brane pod uwagę.

Mimo wszystko, najważniejsze dane to:

  •  wysokość zarobków

To główny czynnik. Aby wziąć kredyt, musi Cię być na niego zwyczajnie stać.

  • stabilność zatrudnienia

Wysoko punktowane będzie długoletnie miejsce pracy, w której panuje mała konkurencyjność. To bardzo ważne, gdyż problemy z płynnością finansową i zaprzestanie spłacania kredytu najczęściej wynika ze straty pracy czy innego źródła dochodów. Bank zdaje sobie z tego sprawę, stąd im pewniejsza sytuacja finansowa tym lepiej.

  • obecne zobowiązania

To oczywiście głównie wszelkie obecne, niespłacone kredyty. Ważną informacją może też być to, sama rezygnacja czy uregulowanie długu na karcie kredytowej może wyraźnie pomóc w zwiększeniu zdolności kredytowej.

  • obecne wydatki stałe

Znajdą się tutaj chociażby koszty utrzymania mieszkania. Znajdują się także wydatki na żywność czy transport. Redukcja tych drugich zwiększy zdolność kredytową.

  • historia w BIK

Bank obniży naszą zdolność jeśli kiedyś mieliśmy problemy z terminową spłatą kredytów czy innych zobowiązań. Warto mieć to na uwadzę.

Tak naprawdę, każdy powinien sporządzić ( chociażby bardzo prostą ) swoją zdolność kredytową jeszcze przed ubieganiem. Chodzi o samą świadomość jaką maksymalnie ratę jesteśmy w stanie na siebie wziąć oraz świadomość możliwych przeszkód, które mogłyby nam w spłacie kredytu przeszkodzi . Dla ułatwienia można skorzystać z kalkulatora zdolności kredytowej. Można go łatwo znaleźć w internecie. Jego metody obliczania są zbliżone do tych używanych przez banki, choć uproszczone. Wystarczy wpisać odpowiednie dane a na monitorze ukaże się maksymalna kwota kredytu, która mogłaby hipotetycznie być nam przyznana. Nie koniecznie jednak wynik ten będzie równał się wynikowi fachowej oceny banku.